יישור שיניים לילדים ובני נוער

באיזה גיל מומלץ לבוא לייעוץ ליישור שיניים?

בדרך כלל הבעיות של הטיפול המוקדם מאובחנת על ידי רופא שיניים לילדים.

הגיל המומלץ ליזום בדיקת יישור שיניים הוא בגיל 10.

משך טיפול יישור שיניים תלוי במספר גורמים:

  • מורכבות הבעיה האורתודנטית
  • קצב גדילה והתפתחות של הילד
  • שיתוף פעולה של המתרפא הכולל: הרכבת המכשור בצורה הנכונה ובמשך הזמן שנתבקש והגעה סדירה לטיפולים.

מצבים שכיחים באורתודנטיה ודרכי הטיפול בהם:

 

עמדה לא תקינה של הלסתות

במקרים בהם הלסת העליונה בולטת יותר מהלסת התחתונה יכולות להיות לכך 2 סיבות:

1. לסת עליונה בולטת

במקרים אלה מטפלים על ידי הרכבת מכשור אשר מעכב גדילה של הלסת העליונה ועל ידי כך מאפשר איזון בין שני הלסתות. דוגמא למכשור בקבוצה זו הוא הרסן

 

2. לסת תחתונה בעמדה אחורית

במקרים אלה משתמשים במכשירים המעודדים את המתרפא בכל סגירת פה להביא את הלסת קדימה וכך נוצר גירוי לרקמות לשיפור העמדה של הרקמות. דוגמא למכשיר בקבוצה זו הוא Twin block, המורכב משתי פלטות אשר בכל סגירת פה מעודדת את הלסת התחתונה לגלוש קדימה ובכך לעודד את גדילתה.

 

3. במקרים בהם הלסת התחתונה נמצאת בעמדה קדמית מדי, משתמשים במסכות פנים המעודדות גדילה של הלסת העליונה ועיכוב של הלסת התחתונה.

גודל לא מתאים של הלסתות

במקרים בהם הלסת העליונה צרה מהתחתונה מבצעים הרחבת לסת. דוגמא למכשיר הרחבה הוא הRPE, שתפקידו להרחיב את הלסת ולהתאימה ללסת התחתונה להיסגר נכון יותר, ולפתוח מקום בלסת לצורך סידור השיניים.

אי התאמה בין גודל הלסתות לבין גודל השיניים

במקרים בהם הלסתות הן קטנות ביחס לשיניים וקיימת צפיפות גדולה ואי סדירות של השיניים יש צורך בעקירת שיניים שמטרתה לפתוח מקום כדי לסדר את שאר השיניים בקשתות יפות ומתאימות זו לזו. בסוף התהליך לא נשארים רווחים מכיוון שהמקום שהתפנה מהעקירות הוא חיוני למציאת מקום לשאר השיניים.

 

שיניים כלואות

ישנן מצבים בהם שן אחת או כמה שיניים אבדו את מסלול הבקיעה שלהן והן נשארות בתוך הלסת. ללא טיפול המצב יישאר כפי שהוא ובעתיד יש חשש שסביבם יתפתחו ציסטות – מצב הפוגע בשלמות הלסת ובשיניים הסמוכות. במקרים אלה, בשילוב עם מכשיר אורתודונטי מתבצע חשיפה של השן על ידי הדבקת מכשור שמאפשר את משיכתה אל קשת השיניים.

 

מצבים שמקורן בשיניים עצמן:

חוסר שיניים מולד של שן אחת או כמה שיניים

במקרים אלה יש צורך להחליט האם לשמור ולפתח את המקום של השן החסרה לצורך טיפול משקם בעתיד או האם לסגור את הרווח עקב חוסר השן ובכך לפתור את בעיות חוסר השן.

מקום לא תקין של שיניים

בקבוצה זו נכללות שיניים מסובבות ושיניים שבקעו במקום הלא נכון. במקרים אלה על ידי טיפול ניתן להחזירן למקום.

רווחים בין השיניים

רווחים נחשבים כלא אסתטיים, ועל ידי טיפול אורתודנטי נתן לסגור אותם.

גודל שיניים

בחלק מהמקרים גודל של חלק מהשיניים אינו תקין ועל מנת להשיג חיוך יפה יש צורך בהגדלתן ובסידורן. במקרים אלה מבוצע טיפול משולב של אורתודנטיה ורפואה משקמת.

מנשך פתוח

מצבים בהם קבוצת שיניים מסוימת לא נפגשת זו עם זו כאשר שאר השיניים סגורות. המוכר יותר הוא מנשך פתוח קדמי. אם הבעיה מקורה בשיניים בלבד, ניתן לתקן את הבעיה על ידי שימוש בסמכים וגומיות בין-לסתיות.

מנשך עמוק

כאשר המתרפא סוגר את שיניו, השיניים החותכות העליונות מכסות לגמרי את השיניים התחתונות. במקרים קשים במיוחד, השיניים החותכות תחתונות נוגעות בחיך. זו בעיה שגורמת לנזקים לשיניים ולרקמות התומכות, וללא טיפול בה לא ניתן להגיע לתוצאה יפה וטובה בסוף הטיפול האורתודנטי.

יישור שיניים למבוגרים

מרגע שהסתיימה הגדילה ועד הגיל שבו אין שיניים בפה ניתן לבצע יישור שיניים. שיניים ניתן להזיז בכל גיל כל עוד השיניים ומערכת האחיזה שלהן בריאות. ככל שהמטופל מבוגר יותר, כך גם המשנן שלו, ואנו עלולים להיתקל בבעיות נוספות שנתקלים בהם פחות במשנן הצעיר. דלקת חניכיים, אובדן עצם תומכת, תהליכים דלקתיים וכו'. לאחר הכנת המתרפא ופתרון כל הבעיות שהוזכרו ניתן למבוגרים ליישר שיניים בצורה יעילה ובטוחה, תוך מעקב צמוד של רופא השיניים המטפל, כדי שמצבי הדלקת לא יחזרו על עצמם ויפגעו בשיניים ובתהליך יישורן.

במצבים בהם יש גם בעיה בעמדת הלסתות, ניתן לטפל בטיפול משולב אורתודנטי כירורגי.

אורתודונטיה לינגואלית

אורתודונטיה אסתטית- יישור שיניים פנימי

יישור שיניים פנימי

כמו באורתודונטיה הרגילה, המכשור מורכב מסמכים המודבקים לזגוגית השן וחוטים מתכתיים שמוכנסים לחריץ בתוך הסמכים. הסמכים מאפשרים את חבור השן לחוטים. האלסטיות של החוטים השונים והלחץ שהם יוצרים על השיניים יוצר את הכוח הנחוץ לתזוזת השן.

הדבקת הסמכים הפנימיים:

על מנת לקבל סדור מושלם של שיניים, הסמכים צריכים להיות ממוקמים במרחקים שונים מקצה השן ובהתאם לציר האורך שלה. כדי לקבל דיוק מרבי, הסמכים תחילה מודבקים על דגם גבס ומשם מועברים לתוך חלל הפה על ידי סד גמיש מיוחד. שיטה זו הנקראת הדבקה בלתי ישירה היא מהמתקדמות ביותר ומאפשרות הדבקה של כל הסמכים תוך זמן קצר. לאחר ההדבקה, הסמכים לא נראים כלל במבט קדמי. במקרים בהם מבוצעות עקירות שיניים, הרווחים שנוצרים זמנית עקב העקירות, נסגרים לחלוטין עד סוף הטיפול, אך במהלך הטיפול הם מוסווים בתוספות דמויות שן להשלמת המראה האסתטי עד גמר הטיפול.

תקופת ההסתגלות:

תקופת ההסתגלות לסמכים הלינגואליים נמשכת כ-10 ימים. במהלכה, המתרפא יכול להרגיש:

  • גירוי של הלשון\קצה הלשון באופן בלתי מודע נוגע בסמכים
  • קושי בלעיסת מזון קשה – מומלץ בתקופה זו לאכול מזון רך
  • הפרעות קלות בהיגוי אותיות מסוימות (במיוחד בטבעות בלסת העליונה).

חומרי הגנה שאנו מספקים והנכונות שלנו לעזור ולתמוך מקטינים את האי נוחות הזמנית.

טיפול משולב

יישור שיניים, שיקום ופריודונטיה

הבקעה מאולצת

כאשר שן נשברת מתחת לחניכיים, והשורש עדיין בר שימוש, ניתן באמצעות אורתודונטיה פשוטה וקצרת טווח להבקיע את השן מתוך החניכיים והעצם, ולבצע בה מבנה וכתר.

הזקפת שיניים\החזרתן למקום

במקרים בהם נעקרו שיניים, ובמשך זמן רב לא בוצע שום שיקום, השיניים הסמוכות עוברות הטיה לתוך מקום העקירה, והשיניים הנגדיות עוברות בקיעת יתר. מצבים אלה לא מאפשרים לביצוע שיקום על ידי שתלים או גשרים. במהלך יישור שיניים, השינים מוחזרות למצבן הקודם, ומתבצע שיקום.

טיפול אורתודונטי פריודונטי

במקרים בהם ישנם פגמים בעצם התומכת בשיניים או במתאר החניכיים, ניתן על ידי תזוזת שיניים אורתודנטית לשפר את הפגמים ולשפר את האסתטיקה של החיוך שלא ניתן לקבלם בדרך טיפולית אחרת.

טיפול אורתודונטי כירורגי משולב

כאשר מסתיימת הגדילה ולא ניתן להשתמש בה לשינוי הלסתות ועמדתן, במקרים אלה הבעיה היא בלסתות או בעיה משולבת שיניים-לסתות, הדרך לפתרון בעיה היא על ידי טיפול משולב אורתודונטי-כירורגי.

האורתודנט מישר את השיניים כך שבכל לסת מתקבל סידור שיניים מושלם. ובמהלך ניתוח מבוצעת התאמת לסתות זו לזו וקבלת פרופיל תקין ומראה אסתטי של הפנים.

יציבות – חיוך יפה לטווח ארוך

לאחר סיום החלק הפעיל של הטיפול ולאחר שהשיניים והלסתות הגיעו למצב אליו תוכנן או למקום האופטימלי ביותר האפשרי. בשלב זה מתחיל שלב הרטנציה (אחזקה) .יש לזכור כי שיניים נוטות לזוז כל ימי חיינו עקב הכוחות הפועלים עליהן (כגון לעיסה בליעה ודיבור) וכן עקב החלשות העצם התומכת בהן (מחלות חניכיים). בנוסף, ישנם גם כוחות נוספים הפועלים לעיתים על השיניים כגון לשון הנדחפת קדימה בכל בליעה ("דחיפת לשון") הגורמים לחוסר יציבות התוצאה האורתודונטית. לכן לא ניתן לשמר את התוצאה במאת האחוזים אך ניתן לשאוף לכן ולהשתמש בכל האמצעים העומדים לשרותינו.

לכן כדי להבטיח את יציבות התוצאה לשנים רבות, יש צורך בקיבוע. לצורך זה מודבק חוט מתכתי דק במשטח האחורי של השיניים הקדמיות, מיד לאחר הורדת הסמכים. החוט כמעט ואינו מורגש, ההסתגלות אליו מהירה ונדרשת הקפדה על היגיינה תקינה. בנוסף לקיבוע משתמשים בפלטה ללסת העליונה בזמן השינה.